Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-07-08 15:58:50
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Wbrew pozorom, aby odświeżyć wygląd ogrodu czy wręcz poddać go metamorfozie, nie potrzebujemy przekopywania grządek, sadzenia ozdobnych krzewów czy projektowania imponujących skalniaków. Zacznijmy od przemalowania kilku ogrodowych detali. Wystarczy parę warstw farby, aby nieco już sfatygowane krzesła przemienić w najbardziej efektowny dodatek ogrodu. Wyblakła i wytarta drewniana ławka zmieni się zaś w najmodniejszy detal w kolorze fuksji, limonki lub turkusu, a stary stół i jego borówkowy odcień zorganizują wokół siebie aranżację przydomowej strefy relaksu.
O tym, jakie kolory sprawdzą się w ogrodzie, decyduje parę czynników, m.in. architektura i styl budynku, styl ogrodu oraz charakter otoczenia. W przypadku klasycznego budynku powinniśmy wybierać klasyczne, raczej stonowane odcienie, inaczej może dojść do powstania „zakłóceń” na linii dom-ogród. Sprawdzą się tu więc przede wszystkim naturalne barwy, m.in. odcienie naturalnego drewna, a poza tym: brązy, szarości, rozmyte zielenie. Z kolei w przypadku konwencji nawiązującej do skandynawskiej czy nieco rustykalnej wręcz odwrotnie – stonowanie w warstwie kolorystycznej budynku możemy przełamać i jednocześnie podkreślić interesującą, wręcz magnetyzującą kolorystyką detali. Elewację w szarościach, bielach czy lekkich błękitach tym samym uzupełnią elementy w kolorze słonecznie żółtym, soczyście malinowym, pogodnie turkusowym lub pięknej fuksji. Znajdziemy je w palecie farb Sadolin Kolory Ogrodu.
W ciągu ostatnich kilku lat obserwujemy rewolucję, jeśli chodzi o kolorystykę ogrodów. Wciąż chętnie wykorzystujemy tu bezpieczne, subtelne odcienie nawiązujące do naturalnego drewna, a także rozmyte zielenie lub odcienie rudości, jednak coraz częściej zwracamy się w stronę nasyconych, pogodnych, intensywniejszych barw, których na próżno szukać w przyrodzie. Są to wspomniane odcienie turkusu, żółci, limonki, maliny, fuksji.
Skąd ich popularność? Projektanci i designerzy przekonują, aby podczas aranżowania przestrzeni ogrodu, szczególnie tych stref, które mają służyć odpoczynkowi i relaksowi, sięgać po takie same barwy, jakie miałyby zastosowanie we wnętrzach. Dzięki temu projekt ogrodu, altany czy kącika, w którym urządzamy mini kino plenerowe lub garden party, będzie jednocześnie odnosiło się do architektury budynku oraz stanowiło kontynuację aranżacji wnętrza domu.
Co więcej ogród, taras czy altanka w niektórych sytuacjach wręcz przejmują funkcje, które zazwyczaj pełni salon czy jadalnia. Za tym idzie nieskazitelny wygląd oraz solidne wykonanie wykorzystanych tu mebli, elementów wyposażenia czy innych dodatków. To już nie krzesełka z lekkiego i poręcznego, ale niezbyt eleganckiego PCV, a fotele z rattanu, stoły z drewna, konstrukcje z metalu – a wszystko to we wspomnianej, zachwycającej kolorystyce.
Do aranżowania ogrodu i posesji oraz planowania ich kolorystyki warto podejść z nie mniejszym zaangażowaniem niż do projektowania wnętrz. Producenci wychodzą na szczęście naprzeciw naszej miłości do kolorów i wypuszczają na rynek dobrej jakości produkty do malowania drewna, metalu czy ceramiki i kamienia (a nawet tych wszystkich materiałów jednocześnie!), dzięki którym z powodzeniem dekorujemy i zabezpieczamy powierzchnie.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.